Time present and time past - styczeń/luty 2018
Dodano: 2019-01-25 13:21:20
Napędzane emocjami. Językowa kreacja marki
Grażyna Filip Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego |
Czytaj więcej »
Dodano: 2019-01-11 08:31:26
Fotoreportaż z konferencji rocznicowej Stanisław Pigoń (1885-1968). Profesor i obywatel
18 grudnia 2018 r. obchodziliśmy pięćdziesiątą rocznicę śmierci wybitnego literaturoznawcy Profesora Stanisława Pigonia (1885-1968), pochodzącego z Komborni koło Krosna. Jako historyk literatury związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim (jako student i profesor) oraz z uniwersytetami w Poznaniu i Wilnie. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz kilkuset mniejszych rozpraw na temat niemal wszystkich epok naszej literatury, spośród których wyróżniają się opracowania dotyczące polskiego romantyzmu, a zwłaszcza twórczości Adama Mickiewicza, m.in.: Zawsze o nim. Studia i odczyty o Mickiewiczu, „Pan Tadeusz”. Wzrost - wielkość - sława, Do źródeł „Dziadów” kowieńsko-wileńskich, Adam Mickiewicz w kole Sprawy Bożej, Na wyżynach romantyzmu. Studia historyczno-literackie. Profesor Pigoń jest także autorem wielokrotnie wznawianego opracowania Pana Tadeusza w serii „Biblioteka Narodowa” oraz posiadającego znaczne walory literackie pamiętnika z czasów swojej młodości Z Komborni w świat.
Rzeszowska polonistyka zawdzięcza Stanisławowi Pigoniowi jego księgozbiór, z którego możemy korzystać w pracowni „Pigonianum” w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dla uczczenia rocznicy oraz w celu przypomnienia postaci Profesora Stanisława Pigonia 19 grudnia, w auli noszącej jego imię odbyła się konferencja rocznicowa z następującym programem:
- prof. dr hab. Czesław Kłak, Źródła niewyczerpanej siły. Nieznana notatka Stanisława Pigonia;
- dr Krystyna Walc Piękne książki. Wydawnictwa młodopolskie w księgozbiorze profesora Stanisława Pigonia;
- mgr Marta Polańska, Stanisława Pigonia troski o polską wieś, jej młodzież i ruch ludowy;
- dr hab. prof. UR Kazimierz Maciąg, Dwie wizje jasielskiego środowiska gimnazjalnego w świetle wspomnień Stanisława Pigonia i Hugona Steinhausa.
Dodano: 2018-12-20 14:24:40
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę magisterską i licencjacką obronioną w roku akad. 2017/2018
W dniu 6 grudnia 2018 roku na uroczystym posiedzeniu Rady Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najlepszą polonistyczną pracę magisterską i licencjacką obronioną w roku akademickim 2017/2018. Konkurs był ogłoszony w dwóch dyscyplinach: literaturoznawstwo i językoznawstwo.
Do konkursu na najlepszą pracę magisterską zgłoszono wyłącznie prace literaturoznawcze. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
- I nagroda – mgr Paulina Podolska, Tropy muzyczne w polskiej poezji porozbiorowej (promotor: dr hab. prof. UR Marek Nalepa),
- II nagroda – mgr Anna Rychlak, Modele tożsamości męskiej w powieściach Elizy Orzeszkowej (promotor: dr hab. prof. UR Marek Stanisz),
- III nagroda – mgr Karolina Kret, Dziewiętnastowieczność jako fenomen literatury i kultury początku XXI wieku na przykładzie twórczości Jacka Dehnela (promotor: dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek),
oraz mgr Justyna Abramek, Trauma poobozowa i próby jej przezwyciężenia w prozie Jerzego Janusza Fąfary, Jorge Sempruna i Imre Kertesza (promotor: dr hab. prof. UR Magdalena Rabizo-Birek),
Nagrodzono również najlepsze prace licencjackie. W zakresie literaturoznawstwa jury przyznało nagrodę Panu Mateuszowi Kucabowi za pracę pt. Teatralizacja w Wampirze Władysława Stanisława Reymonta, napisaną pod kierunkiem dra hab. prof. UR Marka Nalepy, a w zakresie językoznawstwa nagrodzono pracę Pani Beaty Ożgi pt. Stan wiedzy nauczycieli polonistów na temat problemów językowych związanych z dysleksją u uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, napisaną pod kierunkiem dr Małgorzaty Kułakowskiej.
Wszystkim laureatom i ich promotorom serdecznie gratulujemy.
Dodano: 2018-12-07 15:34:16
Marcin Starzec w roli prezentera!
Marcin Starzec - student dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Rzeszowskiego poprowadził wspólnie z red. Małgorzatą Bożek - wykładowczynią przedmiotów specjalistycznych - dwudniowe 37 Spotkania Cymbalistów w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. To ogólnopolska impreza z udziałem twórców muzyki tradycyjnej. Nie tylko znakomicie sprawdził się w roli konferansjera, ale i pomógł przy organizacji spotkań oraz współtworzył scenariusz. Gratulujemy!
Dodano: 2018-12-03 08:49:41
STUDENCI DZIENNIKARSTWA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ FILMUJĄ!
Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej IPiD UR: Marcin Starzec, Arkadiusz Iskierka i Marcin Piecyk (I rok II stopień) pracowali przy rejestracji i montażu spektaklu teatralnego "Umrzeć ze śmiechu" Paula Elliota w reż. Mirosława Bielińskiego w Teatrze BO TAK. Przedstawienie wystawione z okazji 5 - lecia działalności Stowarzyszenia Bo TAK nie tylko profesjonalnie nagrali, ale i niezwykle starannie zmontowali według reguł sztuki filmowej. Ich wiedza realizatorska pozwala im na samodzielne przygotowywanie materiałów na anteny profesjonalnych mediów, a ich filmowe CV zadowoli niejednego pracodawcę. Sprawnie poradzili sobie na planie zdjęciowym. Nagrali też dźwięk - co nie jest łatwe, kiedy realizowany jest Teatr Telewizji.
Dodano: 2018-11-20 09:17:25