DZIENNIKARSTWO
FILOLOGIA POLSKA
POLONISTYKA STOSOWANA

Na skróty

Nowości wydawnicze


  

  
FILOLOGIA POLSKA, SPECJALNOŚĆ EDYTORSKA


      Myślałeś/aś już, w którą zawodową „stronę” kierować swoje kroki? Zdecydowałeś/aś się na filologię polską, ale nie wiesz, która specjalność byłaby dla Ciebie najodpowiedniejsza? Jeśli interesujesz się literaturą, jesteś na bieżąco ze wszystkimi wydawniczymi nowościami, a na dodatek wręcz odruchowo poprawiasz czyjeś błędy – specjalność edytorska to strzał w dziesiątkę! Dzięki niej masz szansę na pracę w wydawnictwie, sektorze administracyjnym bądź w różnych firmach.      Aby poszerzyć Twoje kompetencje, oferujemy szereg przedmiotów z zakresu specjalności edytorskiej. Są to m.in.: krytyczna analiza tekstu w praktyce redakcyjnej, projektowanie publikacji, podstawy poligrafii współczesnej i wiele innych.
      Im więcej Ci oferujemy, tym więcej zyska na tym Twój przyszły pracodawca! To właśnie u nas istnieje możliwość łączenia na ustalonych warunkach specjalności edytorskiej ze specjalizacją nauczycielską prowadzoną na studiach licencjackich. Łączenie to pozwala na zdobycie uprawnień, które przypisane są do konkretnej specjalności.


Najczęściej zadawane pytania:
 

  • Jakie są plusy wybrania specjalności edytorskiej?
  • Gdzie należy odbyć praktyki i jak długo trwają? 
  • Na jakie osoby jest „zapotrzebowanie” na tej specjalności?

 

Wypowiedzi:

      „Taki to zawód – ważny, ale niewidoczny. Dlatego też, choć uwielbiam swoją pracę, czuję się nieswojo, gdy jestem o nią pytany. Gdy odpowiadam, że «jestem redaktorem», zapada niezręczne milczenie, a po rozmówcy, jakkolwiek mocno starałby się to ukryć, widzę, że jest zmieszany i z lekka zdezorientowany. «Książki poprawiam – spieszę wtedy z wyjaśnieniem, żeby rozładować atmosferę. – Jako korektor». I to już brzmi lepiej. Bo korektor to co innego. Korektor to korektor, wiadomo – korektoruje (nigdy nie «koryguje»). I nawet jeśli komuś przyjdzie na myśl żartobliwe porównanie z pisakiem, który zamazuje ślad po długopisie, czy korektorem do twarzy, to się cieszę. Bo choć nie jestem narzędziem, ale człowiekiem, nie tuszuję, ale bez skrupułów usuwam, i nie pryszcze, ale błędy, to mimo wszystko cieszę się z odnalezionej nici porozumienia.
      Choć korekta jest zajęciem mniej prestiżowym niż redagowanie tekstów, to odnoszę czasem wrażenie, że właśnie «korektor» (może dlatego, że brzmi znajomo) cieszy się większym poważaniem wśród osób niezwiązanych z branżą wydawniczą. Ba, jeszcze niedawno w Dobrym eBooku w publikowanych eBookach odnotowywaliśmy w stopce redakcyjnej (!) pozycję «korekta», a nie «redakcja». Założenie (najzupełniej słuszne) było właśnie takie, że to «korekta» będzie pojęciem bardziej zrozumiałym dla czytelników niż «redakcja». Od niedawna, na moją prośbę, piszemy jednak «redakcja i korekta»”.
(ttp://www.ekorekta24.pl/aktualnosci-jezykowe/17-inne/215-kim-jest-redaktor-i-jak-wyglada-praca-redaktora)

 


Opisy specjalizacji i specjalności  zostały przygotowane przez studentki i studentów filologii polskiej podczas zajęć z retoryki: Barbarę Dziedzic, Angelikę Front, Magdalenę Groszek,  Adriannę Halwę, Lidię Iskrę, Dianę Kozę, Kaję Kustrę, Mateusza Lamparta, Patrycję Łopatę, Gabrielę Maksymowicz, Karolinę Miś, Paulinę Molicką, Malwinę Nieckarz, Paulinę Nieckarz, Joannę Pasterczyk, Sybillę Piętę, Katarzynę Pinkowicz, Agatę Sobiło, Kamilę Stawarz i Jakuba Szymańskiego.

  • Jakie są plusy wybrania specjalności edytorskiej?
  • Gdzie należy odbyć praktyki i jak długo trwają?
Na jakie osoby jest „zapotrzebowanie” na tej specjalności?


Dodano: 2017-05-16 08:59:21


« Wstecz