DZIENNIKARSTWO
FILOLOGIA POLSKA
POLONISTYKA STOSOWANA

Na skróty

Nowości wydawnicze


  

  
Syn bogini: Wincenty „Witek” Różański


Marek Nalepa, Wiesław Setlak

Syn bogini: Wincenty „Witek” Różański


Wydawnictwo EDYTORIAL

wydanie pierwsze Poznań 2015 [oprawa twarda i miękka]

wydanie drugie Rzeszów 2016 [oprawa miękka], 163 s.

 

Książka nominowana do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza w konkursie na najlepsze Posnaniana 2015.


[...] ważnym dla polskiej kultury jest przypomnienie tego niezwykłego poety, tworzącego przez całe życie w Poznaniu. O randze jego twórczości świadczą choćby opinie jemu współczesnych autorów i krytyków, ale Różański nie doczekał się monografii ani należnego mu miejsca w pamięci. Książka Syn bogini jest próbą przywrócenia „Witka polskiej poezji.

Andrzej Juszczyk, Uniwersytet Jagielloński

 

Wielka szkoda, że dorobek [Wincentego Różańskiego] jest dziś znany niemal wyłącznie koneserom współczesnej poezji, bo ewangeliczna postawa życiowa i poetyckie credo „syna bogini tak bardzo odróżniają go od dzisiejszych poetów-celebrytów, jedną ręką piszących wiersze, a drugą pełne hejtu felietony, które mają spodobać się polityczno-medialnym decydentom.

Wojciech Chmielewski, „Rzeczpospolita - PlusMinus

 

Książkę Syn bogini. Wincenty „Witek Różański można [... ] postrzegać z wielu zazębiających się perspektyw. Jest to z pewnością rzecz o Stachurze i Różańskim, ale jest to też utwór eseistyczny, w którym dochodzą do głosu dwie osobowości badawcze traktujące literaturę jako osobiste wyz­wanie egzystencjalne, istotny powód do wypowiedzenia własnego credo naukowego i życiowego.

Roman Magryś, Uniwersytet Rzeszowski

 

Autorzy [książki Syn bogini] zadają pytania, dzielą się wątpliwościami. [...] To pozycja ważna dla tych, którzy, podobnie jak Setlak i Nalepa, idą za swoim poetą, ale również dla tych, którzy spotykają go pierwszy raz (a naprawdę warto!).

Barbara Sokołowska, „ToposDodano: 2016-10-26 10:12:38


« Wstecz