DZIENNIKARSTWO
FILOLOGIA POLSKA
POLONISTYKA STOSOWANA

Na skróty

Nowości wydawnicze


  

  
Koło Naukowe Retoryki Sapere aude - Konkurs Debat Oksfordzkich oraz mówI Konkurs Mów „Riposta” w roku akademickim 2018/2019
15 maja 2019 r.


      15 maja 2019 roku odbył się w naszej Uczelni Konkurs Mów „Riposta”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studenci skupieni w Sekcji Retoryki i Krasomówstwa „Sapere aude” Koła Naukowego Dziennikarzy Studenckich.  

      Celem Konkursu było propagowanie kultury posługiwania się piękną polszczyzną, promowanie sztuki krasomówstwa oraz publicznego przemawiania na tematy będące przedmiotem zainteresowań młodych ludzi.  Konkurs został dedykowany studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

Mówcy prezentowali swoje przemyślenia na następujące tematy:

Apetyt rośnie w miarę dobrego mema
[Dlaczego kultura memów jest niezwykle popularna w sieci? Czy memy mogą stać się źródłem problemów dla osób w nich przedstawionych? Memy a wizerunek osób znanych, polityków oraz celebrytów]

Uśmiech, moc, fitness, sport
[Problemy współczesnego sportu; Trend na „bycie fit”; Wpływ zdrowego odżywiania oraz sportu na życie ludzi]

Ja cię kręcę! Stan polskiej kinematografii oczami studenta
[Współczesny stan polskiej kinematografii; Najlepsi polscy filmowcy; Co jest najmocniejsze, a co wymaga poprawy w polskim kinie? Film polski a film światowy]

Może to jej urok, a może to photoshop, czyli o zakłamanej rzeczywistości w mediach społecznościowych
[Dlaczego dzielimy się naszym życiem w Internecie? Wpływ mediów społecznościowych na życie młodych ludzi; Sposób kreowania wizerunku w mediach społecznościowych]

Słomkowa rewolucja, czyli jak plastik niszczy naszą planetę
[Zagrożenia dla środowiska; Wpływ plastiku na jakość życia na Ziemi; Ekologia jako trend; Czy studenci dbają o środowisko?]

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Retorycznego.

Miano najlepszej mówczyni jury przyznało pani Julii Jędruchów rozprawiającej nt. słomkowej rewolucji (studentce I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej).

W roli jurorów wystąpili pracownicy naszego Uniwersytetu: pani dr Barbara Misztal (wykładowczyni przedmiotów z zakresu pragmatyki komunikacyjnej), pan dr Jarosław Kinal (socjolog i medioznawca) oraz pan dr Maciej Ulita (rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego). Znakomicie w roli konferansjera sprawdził się pan lic. Marcin Starzec (student studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Logistyka należała z kolei do przewodniczącej Sekcji pani lic. Klaudii Piętki oraz pana lic. Arkadiusza Iskierki (studentów studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna). O stronę graficzną konkursu zadbała fenomenalnie pani lic. Karolina Paszek (studentka studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna), zaś fotograficzną archiwizacją zajął się pan mgr inż. Norbert Czuba, informatyk IPiD.

Media o nas:
https://kurierrzeszowski.pl/2019/05/16/konkurs-mow-riposta/


 Dodano: 2019-10-30 13:11:05II Ogólnopolski Konkurs Debat Oksfordzkich w roku akademickim 2017/2018
19 kwietnia 2018 r.


      W dniu 19 kwietnia 2018 r. odbył się w Rzeszowie II Ogólnopolski Konkurs Debat Oksfordzkich nt. Wysoki poziom dziennikarstwa w Polsce a źródło świadomości społecznej. Organizatorami przedsięwzięcia byli Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studenci skupieni w Sekcji Retoryki i Krasomówstwa „Sapere aude” Koła Naukowego Dziennikarzy Studenckich. 
      Sprecyzowaną formułę dyskusyjnego spotkania (Wysoki poziom dziennikarstwa w Polsce a źródło świadomości społecznej) organizatorzy skierowali do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego oraz województw ościennych, przede wszystkim do osób zainteresowanych profesją dziennikarską.
      Ideą  konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży umiejętności retorycznych poprzez sztukę debatowania. Debata oksfordzka jako uporządkowany format dyskursu publicznego, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją dyskutują nad daną tezą, daje ku temu doskonałe możliwości. Tezami debat są twierdzenia, które umożliwiają obu stronom ich obalenie bądź potwierdzenie i najczęściej oscylują wokół tematyki polityczno-społecznej.
      Naszym celem jest przygotowanie mówców do przejrzystego i klarownego wyrażania swoich argumentów. Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie, a także pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich przeciwników. Ponadto doskonali ona sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów, studentów, jak i publiczności.
      W roku 2018 w spektrum zainteresowań uczestników debat znalazły się ponownie media i różnorodne aspekty z nimi związane. Słowna rywalizacja w debatach eliminacyjnych i finałowych była skupiona wokół następujących tez: (1) Fake newsy są współcześnie akceptowane przez odbiorców na równi z prawdziwymi faktami; (2) Media internetowe prezentują informacje niepełne i niewartościowe, ponieważ w pogoni za odsłonami, stawiają na czas, nie zaś na jakość informacji; (3) Dziennikarstwu telewizyjnemu w Polsce potrzebna jest zmiana pokoleniowa; (4) Dziennikarstwo buduje świadomość społeczną oraz kreuje opinie na określone tematy i wydarzenia; (5) Dziennikarstwo interwencyjne wymaga szczególnych umiejętności i predyspozycji od reportera; (6) Upolitycznienie mediów prowadzi do spadku wiarygodności przekazu; (7) Internetowe platformy wideo w niedalekiej przyszłości doprowadzą do zaniku telewizji; (8) Komentator sportowy powinien sam gromadzić informacje na temat osób i wydarzeń; (9) Paparazzi przekraczają granicę etyki dziennikarskiej; (10) Społeczeństwo nie jest w stanie oddzielić faktów od subiektywnych opinii prezentowanych w informacjach.
      Zainteresowanie uczestników oraz publiczności ideą debat oksfordzkich sprawiło, że nadano przedsięwzięciu cykliczny charakter (myśląc także o pojedynku drużyn akademickich), zaś w przyszłości planuje się również wzbogacenie zmagań konkursowych o popisy oratorskie, w imię zasady, że „z wszystkich talentów, jakimi obdarzony został człowiek, żaden nie jest tak cenny jak dar krasomówstwa”.

Sprawozdanie z II Ogólnopolskiego Konkursu Debat Oksfordzkich („Res Rhetorica” 2019, nr 1, vol. 6, s. 113–115).
https://resrhetorica.com/index.php/RR/article/view/343/188Dodano: 2019-10-30 13:10:05Informacja

Debaty w trakcie Konkursu są prowadzone według modelu Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.Dodano: 2018-02-23 14:05:09Dokumenty

Regulamin Konkursu Debat Oksfordzkich »

Zgłoszenie udziału w konkursie »

Oświadczenie »Dodano: 2018-02-23 14:03:02I Ogólnopolski Konkurs Debat Oksfordzkich - Fotoreportaż
Rzeszów, 5.04.2017 r.Czytaj więcej »


Dodano: 2017-04-11 12:28:04Film instruktażowyDodano: 2017-02-07 08:26:52